Pagina 1 van 1

Geplaatst: 29 aug 2015, 21:04
door tengeltje11
ik heb er nooit de commotie rond begrepen.....
mij werd als kind altijd gezegd dat zwarte piet zwart is van door de schoorstenen te kruipen(door het roet dus),geheel logisch en elk kind ziet daar ook de logica van in,het zijn 'de grote mensen' die daar weer de woorden 'negertjes' en 'racisme' op moeten kleven....
jammer dat zoiets kinderlijks leuks door volwassenen verkakt moet worden.

Geplaatst: 29 aug 2015, 23:20
door tengeltje11
neen,zo zie ik het niet hoor,dat is wat 'grote mensen' er van maken.

ik zie gewoon een 'grote goeie man' die speelgoed uitdeelt aan de kindjes en daarvoor veeeel knechten nodig heeft om al dat speelgoed naar de brave kindjes te brengen,want in zijn ukkie lukt dat natuurlijk niet.

geen kind die er vragen bij stelt hoe het komt dat zwarte piet zijn huis zwart is van het roet,maar zijn kleren niet.het zijn opnieuw enkel de volwassenen die daar vragen bij stellen.

en als kind leg je echt geen verband met de zwarte gemeenschap of de baas versus slaaf en dit blank versus zwart.

dat maken opnieuw enkel volwassenen.

dus neen,ik snap de commotie niet,laat die kids gewoon genieten van het hele sint gedoe,men valt toch ook niet over ooievaren die onmogelijk baby's kunnen brengen of wortelboeren die achteruitgestoken worden omdat daar geen baby's in kunnen zitten en in de kolen wel?

Geplaatst: 30 aug 2015, 00:09
door memeticae
Ik heb "Ja" gestemt.

Het is namelijk de neger niet, die ons zwart noemt: het is het venijn van Al Jonson, dat iedereen nog dwarszit:

Afbeelding
Over foute humor geproken, hij is wel de beste "enge Piet" ...

Wie durft met met hem mee, in een zak naar spanje?

Geplaatst: 30 aug 2015, 11:30
door tengeltje11
@ pink panter,ik denk niet dat ik erom heen wals,want ik zie het niet,volgens mij zijn zowel de sint als de pieten gewoon blanke mensen,dus welke groep zou zich gekwetst moeten voelen dan?
uiteindelijk kan je ook dingen zoeken om je gekwetst te voelen,dat is wat in de maatschappij een beetje gebeurt,men zoekt vaak gewoon dingen om over te vallen.
bv hier ook,de politie schiet een jongen neer,blijkt die van vreemde afkomst te zijn,en heel die gemeenschap staat op hun achterpoten,racisme.
komaan zeg,als een een belg neergeschoten wordt staat heel belgie toch ook niet op zijn achterpoten?

Geplaatst: 30 aug 2015, 14:36
door tengeltje11
@pink panter,ik vind je reactie ook erg gekleurd.

Surinamers beleven de slavernij als de dag van vandaag?
jeetje zeg,ik wet dat een enorm hoog percentage van de kleurlingen die dan op straat komen tegen zwarte pier,hier gewoon geboren zijn.hoe zouden zij de slavernij dan beleven als de dag van gisteren?

heeft hitler ooit excuses aangeboden?naar mijn weten niet....
wij kunnen toch ook vredig naast de duitsers leven zonder eeuwige wrokgevoelens?

vind ik het het daarom minder erg wat gebeurd is?
echt verre van,sterker nog,als ik bv een film als schindlers list ofzo bekijk,blijf ik er dagen van ondersteboven hoe wreed mensen tegenover elkaar kunnen zijn,maar om daarom dingen erbij te lappen die er niets mee te maken hebben,neen sorry.

zwarte piet is voor mij altijd een blanke meneer geweest,een lolbroek die de sint helpt(helemaal geen dienaar of eender wat,eerder een werknemer tegenover een werkgever),dan ik heb nooit van mijn leven een link gelegt met een persoon die een donkere huid heeft versus door schoorstenen kruipen.

een kind is uiteindelijk ook niet idioot,die snapt heus wel dat mensen een andere huidskleur kunnen hebben,heeft niets met het sintverhaal te maken.

je kind thuis houden,kan prima,maar dat kind zal er meer nadeel van ondervinden dan voordeel,de sint komt namelijk op school,al zijn vriendjes krijgen lekkers,hij zit thuis omdat zijn ouder(s) perse een zwarte piet moeten zien als een kleuring ipv een witte man die door de schoorstenen kruipt.

en dat we enkel aandacht hebben voor de negatieve uitingen van kleurlingen vind ik ook totaal uit de context gegrepen,maar het is voor sommigen makkelijk om zich in een slachtoffer rol te gaan wikkelen van 'kijk eens hoe achteruit wij gestoken worden,kijk eens hoe zielig wij zijn'

sorry,maar geef jezelf een schop onder je kont,want wat haalt zoiets nu uit?vraag aan elk kind waarom een piet zwart is,geen enkel zal zeggen 'omdat het een neger is die slaaf speelt van de piet',dus wat is het probleem????

het is een feestdag voor de kids!laat die kids dan ook gewoon in hun kleine geluk vertoeven en maak zoiets kinderlijks niet kapot door egocentrische wrokgevoelens uit ik-weet-niet-welk-tijd,die er,naar mijn menig,maar bijgesleurd worden om aandacht te krijgen.

Geplaatst: 30 aug 2015, 20:31
door tengeltje11
dat schop onder de kont sloeg helemaal niet op jou,maar laat ook maar,eenmaal mensen het nodig vinden om anderen persoonlijk te gaan aanvallen,dan stopt de discussie voor mij.

Geplaatst: 31 aug 2015, 14:06
door tengeltje11
maar ik vraag me vooral af of al die mensen die tegen zwarte piet zijn,ooit al eens opgezocht hebben waar de zwarte piet's oorspong ligt?

er is geen zekerheid over,maar er zijn optie's die je kan vinden en geen enkele spreekt over slavernij zwart versus blank.

-een demon die goed moest doen voor de goden en daarom de pakjes rondbracht
-italiaanse slaafjes die 'in' waren rond de 17 de eeuw en standaard ook schoorstenen gingen vegen,gewapend met roe en zak om al het roet erin te doen
-bisschop die zwart kindslaafjes vrijkocht,hen daarna onderdak,eten en onderwijs gaf,met zo kans op een goed leven,sommigen van hen kozen uit vrije wil om bij hem te blijven werken.

dat zijn de 3 optie's die het ontstaan van zwarte piet verklaren,en nergens zie ik ook maar iets die te maken heeft met kleurling slaaf versus blank.
als kleuring werken voor een blanke baas is toch iets totaal anders,dat doen tegenwoordig ook veel mensen.

mensen van tegenwoordig hebben het anders geprojecteerd en uit de context gehaald.

er zijn in het leven toch veel belangrijkere dingen dan je druk maken over een traditie waarbij een piet zwart is....
als je er niet wil aan mee doen,elk zijn goed recht,maar zet daarom toch het land niet op zijn kop.

en de zwarte die ik ken....tja,ooit nog een relatie gehad met een zwarte en,samen met een vriend en een vriendin,waren wij de enige blanken in ons stamcafé, die het stamcafé van de afrikaanse gemeenschap in onze stad was.
die vriendin is,samen met haar afrikaanse man,terug naar zijn thuisland vertrokken en woont daar nu,en zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan,dus wijs niet zomaar iemand met de vinger als je geen idee hebt hoe of wat.

nu,los van alles,hier in belgie heeft het hele pieten-gedoe totaal geen zo'n vorm aangenomen als in nederland

Geplaatst: 31 aug 2015, 14:55
door alain
een prachtig voorbeeld van de onzin van onze maatschappij.

heeft u boter op uw hoofd,

geen idee welk leed zich voltrekt in de wereld?

is de VN niet die club van agenda 21,

of over 2 weken agenda 2030,

en die amerikanen, zijn dat die, die nog steeds hele bevolkings groepen

discrimineert,

nee gelukkig pink panter, jij hebt de kerstman,

dat is ten minste een normale vent,

wel jammer dat hij de dwergjes voor zich laat sloven,

maar je hebt gelijk, hij gebruikt zowel witte als zwarte dwergjes,

ben je trouwens bekent met de amerikaanse feesten?

zoals, thanks giving day,

wat zal een ware amerikaan ervan vinden,

lees een indiaan zoals wij hem noemen,

is indiaan wel correct?

is dat niet net zoiets als zwarte piet?

enfin ik begrijp pink panter dat jij voor de,

regenboog piet gaat,

misschien moet jij eens nadenken over een,

gaypride,

wat zullen alle mis gebruikte kinderen hier van denken?

je verdient wel zeker een schop onder je reet,

in deze tijd zou het u sieren om alle feesten op te schorten,

er is namelijk niets te vieren in deze samenleving,

behalve eeuwige uitbuiting,

er is maar een type mens,

die consequent,

al duizende jaren lang,

word vernederd, verslaafd en verstomd,

of het nu gebeurde door blanken, negers, joden

het maakt niet uit,

het is altijd de GEWONE man,

die altijd en door iedereen misbruikt wordt,

u zou zich kapot moeten schamen voor uw selectief bewustzijn,

Geplaatst: 31 aug 2015, 17:32
door tengeltje11
O jee, ik heb nu ineens alle Nederlanders en Vlamingen tegen me!!!
vind ik nu ook een beetje uit de context gehaald,het is niet omdat je het oneens bent met iemand over nu bv het pieten-gedoe dat je daarom tegen iemand bent....,maar dit terzijde.

op wikipedia stat wanneer een piet voor het eerst gesignaleerd is,maar niet hoe het ontstaan is dat hij daar verscheen.
en die vraag is belangrijker lijkt me.

qua afrikanen.
als 95% van de afrikanen zich daar totaal,maar dan ook totaal niet aan storen(want ik denk echt dat het percentage hoof ligt hoor,sterker nog,als 50% van de afrikanen in bv belgie,gewoon sinterklaas meeviert,dan denk ik niet dat die percentage's een fout idee hebben of hun mond houden omdat ze bang zijn hier niet meer zo geaccepteerd te worden,ik denk dat het klein percentage die zich er wel aan stoort,met een of andere frustratie zit,waardoor ze daarover vallen.

nu,ik laat het hier ook bij,is niet de bedoeling dat een welles-nietes 'discussie' ontstaat,mensen kunnen ook gewoon een andere mening over iets hebben,niets fout mee.

Geplaatst: 31 aug 2015, 18:44
door tengeltje11
naar mijn gevoel worden hier nu eenzame voorbeelden veralgemeend,wat een totaal onrealistisch beeld geeft.

alle hoogopgeleide kleurlingen worden als idioten beschouwd?
waar slaat dat nu op?
als iemand hen als idioten beschouwd,zegt dat meer over degene die beschouwd dan over de persoon waarover het gaat iemand die zelf ook een beetje verstand heeft,gedraagt zich niet zo.
om een voorbeeld te geven,ik denk dat een behoorlijk percentage dokters in ziekenhuizen een andere huidskleur heeft,toch gaat jan-met-de-pet,vol vertrouwen naar die arts en laten ze zelf levensreddende operatie's in vertrouwen door hen uitvoeren.

idem met homo's.
tuurlijk ga je altijd homo-haters hebben,zo heb je ook neger-haters,maar evengoed politie-haters,politieker-haters,....

maar om dit beeld door te trekken naar een algemeen beeld?
neen,sorry,kan ik niet volgen.

qua sint,mij gaat het helemaal niet over de sint of de piet of eender wie,gewoon over een leuke kindertraditie waar nu een hoop negativiteit rond hangt omdat bepaalde mensen vallen over een zwarte piet en dit gaan vergelijken met slaven.

een knecht is naar mijn weten,ook nog altijd iemand die werkt voor een ander,en er dus ook voor betaald wordt,zo zingt het liedje ook.
ook al is die dus zwart en knecht,nog niets mis mee lijkt me,ook hier werken zwarte mensen vaak voor een blanke,daar komen ze toch ook niet voor op straat?(en omgekeerd bestaat ook hier)

ik geloof ook niet dat het voor bepaalde bevolkingsgroepen aanstootgevend is,eerder voor enkelingen uit bepaalde bevolkingsgroepen.
en als zoiets banaals aanstootgevend gevonden wordt,dan zouden ze beter bij zichzelf eens kijken waarom een kinds feest zo'n gevoelens oproept,want dat zich er toch iets dieper niet helemaal juist qua gevoel.

Geplaatst: 31 aug 2015, 19:41
door tengeltje11
ik had dat hele artikel toevallig gisteren al doorgelezen.

en betogen in en uit,je kan het evengoed omdraaien.
das de wet van een eigen mening hebben lijkt me?je kan andere gedachten aanhoren,maar je bent toch helemaal niet verplicht om je eigen mening daarom te gaan bijschaven?

als jij het daarom weer nodig vind om persoonlijk uit te halen...tja
vind ik behoorlijk zielig en naar mij toe lijkt het alsof jij vol frustratie zit,jammer.

Geplaatst: 31 aug 2015, 21:08
door Leon
alsjeblieft zeg...hou het een beetje beschaafd Pink Panter.

Voor tengeltje: in de krant van het weekend stond een artikel hoe kinderen met donkere huid getergd worden met hun zwarte piet zijn dat er een voorbeeld is van een kind dat met een schuursponsje probeerde de kleur van zijn huid af te krijgn. Als dit waar is en geen emotionele opklopperij is dat voor mij voldoende argument om het sinterklaas-feest drastisch te herzien. Een paar jaren verder en het is net zo gezellig, maar dan anders.

een beschaafd land bant alle praktijken uit die rieken naar discriminatie. Wat wel moeilijk is want pedo's worden ook gediscrimineerd. Bovendien zijn we evolutionair belast om te discrimineren (eigen genen eerst).

Maar goed het gaat over beschaving.

Geplaatst: 01 sep 2015, 14:57
door Blin
Hoi PP,
Mooie bijdrage.
Gister hoorde ik een interview met Jonathan Haidt waarin hij uitlegde hoe je het beste kon scoren als je wilde dat mensen naar je luisteren of eventueel ze overhalen om over te schakelen naar jouw mening.
Die hele filosofisch mikmak van dialoog en these antithese, synthese, allemaal flauwekul. Het is een kwestie van vriendelijk zijn en de rest laten gebeuren. Discussies zijn zinloos, andere overtuigen van jouw redelijkheid loopt langs psychologische kanalen.

Later zoch ik Haidt nog even op. Hij had een interessant TED filmpje, je kan aan iemand zien of hij een liberaal of conservatief is zonder dat hij het ook maar een seconde over politiek heeft gehad. Zo is een liberaal meer een revolutionistdie van schone vormen houdt en een conservatief houdt van een opgeruimde kamer en houdt meer van blokken dan van ballen, geneert zich bij een naakt beeld.

Later dacht ik nog dat je dat misschien ook aan kon wenden in het rationele. Zo ben jij PP, volgens Haidt, een duidelijke liberaal. Als ik jou zou willen overtuigen zou ik het eens met ballen kunnen proberen of mijn rotzooi ter sprake brengen. Misschien dat ik dat later nog een keertje uit probeer.

Voor nu, veel succes en plezier bij het debatteren.

Geplaatst: 01 sep 2015, 16:39
door alain
de strijd van de ego, recht onder onze neus,

PP zijn persoonlijke strijd,

voor je het door heb, laat je je ware aard zien,

maar wat maakt het jouw uit pp, wie er tegen je is?

wie heb je niet allemaal met je mee?

ieder geval obama, die tevens gekleurd is?

maar ook onze eigen mark,

dus wat is je probleem?

wat je doet is extreem rechts,

door onder andere zelf deze kreet erbij te toveren,

maar goed, ukraine is extreem rechts,

hongarije, polen, kroatie allemaal extreem rechts,

maar goed pp, doe jij maar mee aan de verdeling van volken,

vecht maar voor jouw vrijheid, en

beperk vooral de vrijheid van al die mensen,

die het niet met jouw eens zijn,

kiO jee, enzovoorts was cynisch bedoeld, hoor! Het valt wel heel erg op hoe de Sint met hand en tand wordt verdedigd en wel dusdanig dat het al gevaarlijk is om gebruik te maken van de vrijheid van meningsuiting want dat is al haast spelen met je leven.jk maar,

mooi he retoriek?

niemand verdedigt de sint, blinde vink,

ze verwerpen alleen jouw gezeur,

verder daag ik je uit waar op dit forum,

dit woord beweerd:

Het irritante van deze gemeenschap is hoe gemakkelijk men zich massaal op die homo stort met zijn vervelende kritieken. Ja, ik ben irritant en dat zijn de meeste homo's. Valse nicht wordt je dan genoemd. Kortom de lafheid druipt er weer van af. BAH!!!!

welke lafheid?

natuurlijk woord er niet volgens jouw serieus ingegaan,

op deze onzinnige discussie,

het is compleet irrelevant,

en het vervelenste is wel de link van zwarte piet,

naar homo,

wat jij wil pp, maar schijnbaar is de homo zelf,

die de aandacht zoekt,

continue,

en dan de aandacht in de vorm van confrontatie,

en het liefst met een zwakkere, zoals tengeltje,

over laf gesproken,

je kleineert iemand compleet,

omdat hij op zijn slechts naief is,

je lijkt wel een fascist,

wel nu als je zelf toegeeft de advocaat van de DUIVEL,

te spelen,

moet je niet raar opkijken als een engel je terug op aarde flikkert,

(gaaf he nederlandse woordspeling)

over nederlands gesproken,

het zal mij niet verbazen als jij meer een europeaan bent,

Dan voel ik mezelf ineens heel stuk minder Nederlands, zeker wanneer je te maken krijgt met onderbuikgevoelens van zeer enge rechts extremistische grondslag (wat een gestoorde gek, zeg!).

ow ik ben nu officieel de gestoorde gek,

gestoord en gek, zo zo,

en extremistisch,

je durft nog al, terwijl jij je mening probeert op te dwingen,

over extremisme gesproken,

deze uitspraak is per definitie extreem,

maar tussen jouw en mij, dat weet je al lang,

ik vermoedt dat je met je zwarte piet vliegertje,

precies je zin heb gekregen,

en omdat we dit nu constateren, adviseer ik een ieder,

om zich voorla niet meer in deze banale en zinloze discussie te mengen,

want uiteindelijk is het slecht een excuus om weer 2 strijd

te creeeren,

als laatste ken ik blanke jongetjes die,

zich schamen omdat ze gewoon zijn,

de wereld op zijn kop,

ik ga ieder geval snel weg bij dit onzinnige topicje,

en snel naar waarheid,

los laat ik het nog niet,

want het heeft de goede reden gegeven,

om naar waarheid eens te denken over die hele

homosexuele hype, vanaf het begin,

babylon dus,

en dan zullen we eens de ware aard van de sexuele begeerten,

bloot leggen,

want uiteindelijk gaat het om,

macht, verkregen door het verslaven,

Geplaatst: 01 sep 2015, 18:01
door tengeltje11
@PP,qua persoonlijk worden zijn er 2 spreekwoorden die spontaan in me opkomen,nl die van zaaien en oogsten en die van verbranden en blaren.....

Alles wat jij nodig naar mijn hoofd moet gooien raakt echt mijn koude kleren niet.
Als Alain dan zegt dat ik naïef ben,kan ik daar nog inkomen,want deels is dat wel gewoon zo,en vind ik ook niet erg,ik kan tenminste zeggen dat ik rust en vrede heb met mezelf,mezelf ken en met die kennis me daarna een weg ik de wereld zoek.
Zouden naar mijn menign,meer mensen moeten doen,zou de wereld een stuk mooier maken ipv al die mensen die vol frustratie,ongenoegen en onrust in hun hoofd zich ook een weg in de wereld zoeken.

Geplaatst: 01 sep 2015, 18:55
door alain
wat gooi ik dan allemaal naar je hoofd?

ik ben erg benieuwd,

Geplaatst: 01 sep 2015, 18:58
door Blin
Ik zal me eerdaags ook zeker eens in de zwarte pieten discussie mengen, qua informatie hang ik tot mijn schande nog in 2014, ik zag wel zo'n geveegd persoon op een bank zitten en later in satire met papieren voor zijn hoofd maar ik heb er onvoldoende aandacht aan besteed om hier mee te kunnen discussiëren.

Echter, wat mij wel opvalt is de boosheid en frustratie hier, iets dat uiteindelijk zal leiden tot morele vooruitgang ook al lijkt dat in eerste instantie niet het geval. Moraliteit gaat over het omgaan met elkaar en als dat in het vuur van de discussie zijn doel mist (te komen tot een gemeenschappelijk gezond standpunt) dan is dat helemaal niet erg, in eerste instantie moet de boosheid eruit om na te kunnen denken over het ethisch gedrag naar elkaar toe en een ethisch standpunt inzake de zwarte pietendiscussie.

Van een moreel kompas mag je verwachten dat de naald eerst alle kanten opslaat voordat er sprake kan zijn van evolutie van de morele emoties. Je zou het zo kunnen zien dat de boosheid en frustratie je vriend is op weg naar morele vooruitgang. Morele boosheid. Ik pik het niet langer - mentaliteit. In een land vol advocaten raken de zwarte pieten zelf nog wel eens onder gesneeuwd maar dat geeft niet, we komen er wel, don't worry.

Het zal nog wel even duren maar toch zie ik de empathie groeien richting de zwarte mens en de 'onredelijkheid van een ander'. De mens evolueert zich richting een persoon die zichzelf steeds beter zal leren kennen en daarmee ook de ander doordat de eigen authenticiteit ontdekt wordt als een zee van bewustzijn en aandacht voor elkaar.

De morele vooruitgang is bijvoorbeeld al te vinden in het feit dat er überhaupt gediscussieerd wordt over de zwarte medemens en we niet meer vastgeroest zitten in een deterministisch systeem van blanke opperhoofden. Zo heb ik er alle vertrouwen in dat de discussie over de gevlekte en geveegd pieten in de komende jaren op een meer ethische wijze gevoerd kunnen worden waarbij we een ieder in zijn waarde laten.

En kijk nu eens naar het feit dat er in de discussie weliswaar verschillende meningen zijn maar dat dat mag. Een hele vooruitgang.

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:04
door tengeltje11
Naar mijn idee ben ik hier nog altijd,van huilend,persoonlijk geraakt is van mijn kant totaal geen sprake,en wat heeft een homo hier nu plots weer mee te maken?

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:17
door Blin
Bij Surinamers zit nog een heleboel frustratie uit het verleden.

We haalden hun kostbare grondstoffen uit de grond, ik heb nog wel eens gewerkt bij Billiton die jatte al hun bauxiet en ik verdiende er mijn centen mee, vind je het gek dat ze nog steeds boos zijn.

Als een Surinamer mij slaat dat keer ik hem mijn andere wang toe, ze hebben werkelijk alle recht om boos te zijn, dat moet eruit, evolutionair gezien kun je niet met die emotionele troep blijven zitten.

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:22
door alain
ik wil best toelichten waar dat allemaal op slaat,

echter zie ik nog geen persoonlijke kwetsingen,

nogmaals ik wil me graag toelichten,

want waar ik blin vaak niet volg,

heeft ze gelijk, naar wat ze hier zegt,

maar goed eerst jij,

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:24
door alain
en terwijl ik je bedien, heb je mij weer persoonlijk proberen te raken,

ik ben benieuwd,

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:28
door Leon
alain, het is best om kritisch te zijn, maar iemand uitmaken voor fascist is beneden elke maat, fascisme blijkt nergens uit, of wel?

PP, ik was me niet bewust dat jij getergd werd om het homo zijn. Ik denk dat dit nergens uit blijkt in deze discussie, maar dat je dat er zelf van maakt.

ik denk trouwens dat iemand uitmaken voor schizofreen zeer onbeschaafd is, vergelijkbaar met iemand kankerlijer noemen, met ziekten/afwijkingen gooien is gewoon ordinair schelden, en jij begon.

Ik trek me weer terug. Ik vraag me sowieso af waarom ik voor morele politie zou willen spelen.

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:33
door alain
uiteraard doelde ik op jouw,

echter is dat alles?

en is dat voor of na je mensen persoonlijk hebt beledigd,

maar nu is er nog steeds niets schokkends gezegd,

of te wel, er is nog geen reden voor je verwijten,

en mijn beste, tengeltje heeft mij niet nodig,

in zijn geheel niet,

waarom nu bij waarheid die uiteenzetting over homosexualiteit?

omat we hier eerder over spraken,

op een vriendelijke toon wel te verstaan,

echter dat gesprek, zoals het gros op deze site,

is nooit uitgesproken,

als laatste, ja ik vind wat van de moderne maatschappij,

ik verwerp hem in zijn geheel,

omdat hij in en in slecht is,

net als het hele sinterklaas feest,

maar goed ook dit hebben we al uitgebreid besproken,

sterker zo heb ik jaren geleden yopi leren kennen,

kan je nagaan hoe lang de zinloze discussie al aangejaagd woord,

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:40
door alain
leon wie noemde nu wie wat?

maar goed het schijnt als of je de roep van pp gehoord heb,

en dat siert je, ook lijkt het net of je voor het karretje gespannen ben,

maar goed,

voorlopig ben ik niet onder de indruk wat ik allemaal naar iemand zijn hoofd

gooi,

maar goed het gaat gelukkig al lang niet meer over VN resolutie's

of advies, zoals ze dat zelf noemen,

en leon mocht je me verder zaken willen vragen, of verwijten

zie ik wel in mijn diepste gedachten naar waarheid,

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:44
door alain
nogmaals, ik heb niets geraden,

we hebben er al over gesproken, maar ben je dit blijkbaar vergeten,

en eindelijk de waarheid,

inderdaad, regenboog piet,

zoals ik al vaker heb gezegd,

mensen lezen niet wat men zegt,

men zoekt naar woorden,

om daar vervolgens op door te gaan,

selectief geheugen,

Geplaatst: 01 sep 2015, 19:51
door alain
ik noemde je een fascist omdat,

zover ik weet de VN een voorvloeisel is, van het nazisme,

verder omdat je het blijkbaar NIET ACCEPTEERT,

als iemand, in dit geval ik,

het niet met je eens is,

en dat is blijkbaar genoeg om iemand uit te sluiten,

of te wel, stel, dat ik,

een gestoorde gek ben,

moet ik dan op de brandstapel?

en is dan iedereen die het niet eens is met deze onzin,

een gestoorde gek?

Geplaatst: 01 sep 2015, 20:30
door alain
waar ben ik mee begonnen?

je erop wijzen dat je selectief bent?

nogmaals wat is verwerpelijk,

zwarte piet of elke vorm koloniaal superieur gedrag?

wat in onze hele westerse maatschappij is doorspekt,

nog steeds,

en nogmaals,

op dit moment voltrekt zich de grootste genocide,

o dit moment zijn hele stammen en bevolkingen

als zwarte piet verslaafd,

zodat ze onze

smarttelefoontjes, kleding, voedsel, en alle

overbodige rotzooi, om te hebben,

voor weinig lees niets, maken,

laat de VN en pp hun prioriteiten op orde hebben,

maar goed genoeg gekletst hier,

Geplaatst: 01 sep 2015, 20:49
door tengeltje11
zwak poppetje,vriendje,stoere ridders in galop....
jeetje zeg,wat gaat er nog allemaal volgen....

ik denk niet dat een iemand hier reageerde omdat hij vond dat ik ff ondersteuning nodig had(heb ik ook helemaal niet nodig),maar gewoon omdat jij een hoop verwijten mijn richting uitgooide,en dat zoiets geen fatsoenlijke manier van communiceren is.

(en ja,daarna gingen er van andere mensen ook verwijten jouw richting uit,maar ondertussen had ik zelfs een topic geopend met de vraag waarom mensen er hier bijna een sport van maken van elkaar persoonlijk te gaan aanvallen ipv op een constructieve manier met elkaar in gesprek te gaan,maar waarschijnlijk merkte amper iemand die op in heel dit gehits)
(want als ik hier oudere topic doorlees zijn hier effectief al behoorlijk wat mensen vertrokken omwille van persoonlijke vete's,en is dit topic totaal niet het enige die op zo'n manier verloopt.
Ik kan goed gelover dat ook hier positieve dingen uit kunnen voortvloeien,maar ik kan ook begrijpen dat mensen het na zo'n topic gewoon aftrappen)

owja,en wat is zwak.
je kan je sterk voelen en plots voor een situatie te komen staan dat de grond onder je voeten wegschuift en je je verloren voelt en je kan jezelf zwak voelen en plots iets voorhebben waarbij je van jezelf verwonderd staat dat je zoveel kracht in je had.

Geplaatst: 01 sep 2015, 21:11
door alain
als je tevreden bent is het goed,

over de KKK valt ook genoeg te zeggen,

de oprichter heeft ieder geval nog steeds een standbeeld,

raar,

en de engelse die iets van zwarte piet vind?

ook raar, als je de (nog steeds gaande) koloniale gedachte bekijkt,

maar genoeg over deze hype

Geplaatst: 01 sep 2015, 21:12
door alain
bijna vergeten maar,

ik wens u allen een fijne maar vooral een goede avond

Geplaatst: 02 sep 2015, 15:25
door Blin
Zwarte Piet tiedewiedewiet
ik hoor je wel maar ik zie je niet.

Vreselijk zo'n liedje, eenmaal in je hoofd krijg je het er niet meer uit.
We leven in een materiële wereld, toch maken we ons druk over dingen die we niet zien. Wat we wel kunnen zien is dat de meeste zwarte Pieten helemaal geen zwarte pieten zijn maar geverfde witte exemplaren. Daar ben ik ook tegen.
Het hele probleem zou opgelost zijn als zwarte pieten enkel nog zwarte pieten zouden zijn, geen zwarte zou het nog in zijn hoofd halen om zijn mede zwarte medemens uit te maken voor slaaf als hij een spel speelt, net zoals zwarte pieten ook een kleurrijk kaartspel is. Ook daar is de zwarte piet weliswaar de klos maar het aspect van een spel spelen is daar zo uitdrukkelijk aanwezig dat tot nu toe niemand het in zijn hoofd haalde te protesteren tegen het zwarte pieten als kaartspel.

Geplaatst: 02 sep 2015, 22:36
door Blin
Van der Laan lijkt op die NU-foto echt heel erg veel op mijn oma.
Of dat nou weer beledigend is?

Gelukkig is ze niet zo snel op haar teentjes getrapt.

Wat de VN betreft mogen we juist blij zijn als ze zich buigen over dit soort benulligheden, het gaat schijnbaar goed in de wereld of althans dat denken zij, dat alleen is al goed voor ons, hebben wij weer iets om terzijde te schuiven.
Een mens verveelt zich toch al zo snel. Zo ben ik zelf ook wel eens zwarte piet geweest maar om nu te zeggen dat ik het allemaal express deed om mijn gekleurde medemens te treiteren. We kunnen er ook wel wat van leren in de huid van een ander te kruipen dat mag ook wel eens gezegd en allemaal tegelijkertijd sinterklaas, dat wordt ook zo'n rommeltje. Zwarte Pieten, daar zit een soort eindeloosheid aan, er zijn maar een bepaald aantal pakken te huur voor de betere zwarte piet maar aan de andere kant kunnen er eindeloos veel mensen in die pakken in een uitschuiven. Dat is het mooi van zwarte piet, alle Surinamers kunnen dat in hun zak steken.

Het is al met al ook wel gevaarlijk om je in zo'n zwarte pierenbak te hijsen want voor je het weet krijg je een rugzak op je rug gehangen met een meervoudig persoonlijkheid syndroom. En dat is bepaald geen pretje want eenmaal een etiket op je voorhoofd, is de kans groot dat je je er naar gaat gedragen.

Ik kwam laatst een vrouw tegen op de buis die met zijn allen aan het kibbelen waren, geen idee of er zwarten tussen zaten maar het was een bron van verwarring en narigheid. Ze wilden elkaar allemaal wel kwijt behalve zichzelf dan. Zo zal het met zwarte pieten ook ongeveer wel gaan. Je kunt nu eenmaal niet allemaal die en zwarte piet zijn die de steun en toeverlaat is van de sint, eentje zal er moeten winnen maar wie en hoe. En dat dan over de ruggen van kinderen en hun feestje, schandalig eigenlijk. Pieten zou je vakmensen kunnen noemen binnen hun syndroom. Wil de echte piet nu opstaan, je zult nep niet van echt meer kunnen onderscheiden voordat je met de zeep in de weer gaat.

Ik heb er achteraf ook wel een syndroompje aan overgehouden, mijn pietenavontuur. Je dringt je toch in in een andermans won ing en maakt er meteen ook een bende van, zeker als er nog meer pieten zijn met inherent aan hun status, hetzelfde meervoudige persoonlijkheidssyndroom.

Geplaatst: 02 sep 2015, 22:36
door Blin
Van der Laan lijkt op die NU-foto echt heel erg veel op mijn oma.
Of dat nou weer beledigend is?

Gelukkig is ze niet zo snel op haar teentjes getrapt.

Wat de VN betreft mogen we juist blij zijn als ze zich buigen over dit soort benulligheden, het gaat schijnbaar goed in de wereld of althans dat denken zij, dat alleen is al goed voor ons, hebben wij weer iets om terzijde te schuiven.
Een mens verveelt zich toch al zo snel. Zo ben ik zelf ook wel eens zwarte piet geweest maar om nu te zeggen dat ik het allemaal express deed om mijn gekleurde medemens te treiteren. We kunnen er ook wel wat van leren in de huid van een ander te kruipen dat mag ook wel eens gezegd en allemaal tegelijkertijd sinterklaas, dat wordt ook zo'n rommeltje. Zwarte Pieten, daar zit een soort eindeloosheid aan, er zijn maar een bepaald aantal pakken te huur voor de betere zwarte piet maar aan de andere kant kunnen er eindeloos veel mensen in die pakken in een uitschuiven. Dat is het mooi van zwarte piet, alle Surinamers kunnen dat in hun zak steken.

Het is al met al ook wel gevaarlijk om je in zo'n zwarte pierenbak te hijsen want voor je het weet krijg je een rugzak op je rug gehangen met een meervoudig persoonlijkheid syndroom. En dat is bepaald geen pretje want eenmaal een etiket op je voorhoofd, is de kans groot dat je je er naar gaat gedragen.

Ik kwam laatst een vrouw tegen op de buis die met zijn allen aan het kibbelen waren, geen idee of er zwarten tussen zaten maar het was een bron van verwarring en narigheid. Ze wilden elkaar allemaal wel kwijt behalve zichzelf dan. Zo zal het met zwarte pieten ook ongeveer wel gaan. Je kunt nu eenmaal niet allemaal die en zwarte piet zijn die de steun en toeverlaat is van de sint, eentje zal er moeten winnen maar wie en hoe. En dat dan over de ruggen van kinderen en hun feestje, schandalig eigenlijk. Pieten zou je vakmensen kunnen noemen binnen hun syndroom. Wil de echte piet nu opstaan, je zult nep niet van echt meer kunnen onderscheiden voordat je met de zeep in de weer gaat.

Ik heb er achteraf ook wel een syndroompje aan overgehouden, mijn pietenavontuur. Je dringt je toch in in een andermans won ing en maakt er meteen ook een bende van, zeker als er nog meer pieten zijn met inherent aan hun status, hetzelfde meervoudige persoonlijkheidssyndroom.

Geplaatst: 02 sep 2015, 22:38
door Blin
Waar slaat dat nou weer op Blin, twee keer de zaak plaatsen.
Ben je soms op zoek naar wat aandacht,
hier, heb je wat zeep.

Tempodoelie (de echte)

Geplaatst: 23 sep 2015, 11:39
door Blin
Ik het gotferdummele fan de week zo'n knul voor me deur staan. En wat denkt ge? Of hij efkus in mij schoorsteen mocht zoojuh. Ik met me goeie kop, nou vooruit maar wel maar effe doorwerrukuh, van luie sodemieters ben ik niet gedient.
Na 5 minuten statie voor me neus, roetmop, kroessies, alles durrop en durran.
Ik seg, dat is dan 20 euri en dan mats ik je nog, sintuhklaas groeit toefalliug niet op me rug.

Geplaatst: 23 sep 2015, 18:36
door Blin
en dan nu hoe het heurt:

Iam navis Hispana nunc appropinquat.
Advehit Niclaum; in constrato stat.
Ex equo salutat, nobisque arridet,
vexilla versantur, suavilla habet.

Servusque exsultat, iam nos appellat:
qui paret, donatur, qui non, poenas dat.
O care Niclae, ad me perveni,
noli meam casam clam praetervehi.

Geplaatst: 23 sep 2015, 18:47
door Blin
Bovenstaande is slechts éen hoofdstukje/couplet uit een hele zie-gonds-komt-de-stoomboot-cyclus-in-het latijn.

Zie ik in de gauwigheid nog het tweede deel van couplet 10:

Servus Petrus niger ridens exclamat:
impigro ille bona, virgam pravo dat.
Sancte Nicolae, preces exaudi:
domum meam noli clam praetervehi.

over zijn nikker-slaaf Petrus.

Geplaatst: 23 sep 2015, 18:59
door alain
Knecht (beroep)
Een knecht is iemand die als beroep hulptaken uitoefent die ter ondersteuning dienen van een hoofdtaak.

Een voorbeeld van knechten is de boerenknecht, stalknecht of paardenknecht. Deze knechten, waarvan er soms meerderen op een boerderij werkzaam waren, waren in het algemeen intern bij de boer gehuisvest. Vaak hadden ze een werkpaard te verzorgen. Deze dieren moesten zeer vroeg in de ochtend gevoederd worden waarna het enkele uren duurde voordat het paard bij werkzaamheden kon ingezet worden. Daar ze intern waren konden ze niet gehuwd zijn. Als een knecht trouwde kon hij zijn werkzaamheden niet meer verrichten en werd hij ontslagen, maar soms kon hij als landarbeider bij dezelfde boer aan de slag. Een enkele maal nam een bekwame knecht de boerderij van zijn baas over, als er geen opvolger voor deze was.

Andere knechten waren de bakkersknecht, de slagersknecht enzovoort. Deze mensen voerden eveneens hulptaken uit, dienden soms als loopjongen, maar vaak ook leerden ze gaandeweg het vak, dus waren het eigenlijk leerjongens. Bekend is in dit verband ook de molenaarsknecht, die zozeer tot de verbeelding spreekt dat hij optreedt in menig sprookje.

In de wielersport is de term nog heel gebruikelijk voor de mindere renners die het werk voor hun kopman opknappen.

Een stommeknecht is dan weer een werktuig om materiaal te steunen of tijdelijk "vast te houden" (te klemmen). De laarzenknecht is een hulpwerktuig voor het uittrekken van knellend schoeisel.

Negatieve betekenis[bewerken]
Soms werd het woord knecht, evenals het woord loopjongen als pejoratief gebezigd. Een knecht werd immers als iemand van een lagere stand beschouwd. Dit is de reden waarom het woord niet zo vaak meer in positieve zin wordt gebezigd. Men spreekt liever van assistent.

In tal van gezegden komt het woord in negatieve zin voor. Bij knechting denkt men vaak aan slavernij, hoewel een knecht gewoon in loondienst was.

In de zin: niemands meester niemands knecht ligt de trots besloten van een eenvoudig mens die zich desondanks niet laat knechten maar evenmin bereid is om anderen te onderdrukken.

Geschiedenis[bewerken]
Het beeld van slavernij als Westerse misdaad van de 16e tot de 19e eeuw is niet volledig. Slavernij bestaat namelijk minstens zo lang als de geschiedschrijving. Het Oude Egypte, Oude Griekenland, de Romeinen, maar ook modernere Afrikaanse en Arabische culturen maakten en maken veelvuldig gebruik van slaven. Slavernij kwam ook in de Chinese, Indische en Amerikaanse indianenculturen voor.


De persoon die het bezit is, wordt slaaf (mannelijk) of slavin (vrouwelijk) genoemd. De term slaven is afgeleid van de Slavische volkeren die zich in de late migratieperiode (6e en 7e eeuw) in Oost-Europa en op de Balkan vestigden. Na de oudheid zouden deze volkeren eeuwenlang de belangrijkste leveranciers van slaven in Europa zijn. Het Latijnse woord servus voor "slaaf" ging toen "horige" betekenen en voor de "volle slaven" ging men het woord sclavus gebruiken, afgeleid is van het Oud-Slavische woord sloviti, dat "spreken" betekent, m.a.w. "de mensen die onze taal spreken". Voordat de Slavische volkeren de belangrijkste bron werden voor slaven, was brit in de Vroege Middeleeuwen een ander woord voor slaaf.[3]


Er waren wel verschillen tussen de diverse vormen van slavernij. Slavernij kwam voor als gedwongen dienstverlening zoals huishoudelijk werk, dienst in het leger en zware arbeid, maar werd ook als straf opgelegd om bijvoorbeeld schulden af te lossen. Soms kregen slaven loon, soms kost en inwoning. Essentieel aan slavernij is echter dat mensen door anderen, zonder dat ze daartoe de vrije keuze hebben, worden verplicht werk te verrichten. Een slaaf werkte meestal vanaf zijn geboorte of gevangenneming tot aan zijn dood voor zijn eigenaar. In sommige culturen kon een slaaf zijn vrijheid wel verdienen of kopen.

Er bestaan verschillende typen van slavernij, die variëren naar de manier waarop mensen slaaf worden gemaakt en naar hoe zij daarna door hun eigenaren worden ingezet. Wanneer men onvrijwillig slaaf is gemaakt, is er sprake van mensenroof. Het verkopen van slaven (op een slavenmarkt) aan andere eigenaren wordt slavenhandel genoemd.

Schuldslavernij verwijst naar de situatie waarin mensen door omstandigheden afhankelijk zijn geworden van anderen voor hun levensonderhoud (al dan niet als keuze in nood), vaak totdat zij een bepaalde schuld hebben afbetaald. Soms geldt dit echter voor het leven, waarbij eventuele overgebleven schulden door volgende generaties worden geërfd, die daardoor ook slaaf worden. Dit kwam door de geschiedenis vooral voor onder landbouwvolkeren.[1] Ook misdadigers of andersgelovigen konden bij wijze van boetedoening tot slaaf gemaakt worden.[4]
Seksuele slavernij verwijst naar de situatie dat mensen, vooral vrouwen, seksueel worden uitgebuit voor het persoonlijk genot of het financieel gewin van de eigenaren. Deze vorm van slavernij komt vaak voort uit mensenhandel (niet te verwarren met mensensmokkel, hoewel dit kan uitdraaien op mensenhandel) en wordt ook wel gedwongen prostitutie genoemd (niet te verwarren met vrijwillige prostitutie, hoewel dit kan uitdraaien op gedwongen prostitutie).
Slavenjacht verwijst naar het tot slaaf maken van krijgsgevangenen en burgers van overwonnen volkeren voor eigen gebruik of verkoop.
Naar gelang de omstandigheden en cultuurhistorische context kon/kan slavernij voor individuen of groepen worden beëindigd doordat hun eigenaar hen (al dan niet tegen betaling) vrijlaat (manumissie), maar ook doordat zij er succesvol aan ontsnappen, ertegen in opstand komen of ervan worden bevrijd door een derde partij, bijvoorbeeld de wetgevende macht.

Typen[bewerken]
Er bestaan verschillende typen van slavernij, die variëren naar de manier waarop mensen slaaf worden gemaakt en naar hoe zij daarna door hun eigenaren worden ingezet. Wanneer men onvrijwillig slaaf is gemaakt, is er sprake van mensenroof. Het verkopen van slaven (op een slavenmarkt) aan andere eigenaren wordt slavenhandel genoemd.

Schuldslavernij verwijst naar de situatie waarin mensen door omstandigheden afhankelijk zijn geworden van anderen voor hun levensonderhoud (al dan niet als keuze in nood), vaak totdat zij een bepaalde schuld hebben afbetaald. Soms geldt dit echter voor het leven, waarbij eventuele overgebleven schulden door volgende generaties worden geërfd, die daardoor ook slaaf worden. Dit kwam door de geschiedenis vooral voor onder landbouwvolkeren.[1] Ook misdadigers of andersgelovigen konden bij wijze van boetedoening tot slaaf gemaakt worden.[4]
Seksuele slavernij verwijst naar de situatie dat mensen, vooral vrouwen, seksueel worden uitgebuit voor het persoonlijk genot of het financieel gewin van de eigenaren. Deze vorm van slavernij komt vaak voort uit mensenhandel (niet te verwarren met mensensmokkel, hoewel dit kan uitdraaien op mensenhandel) en wordt ook wel gedwongen prostitutie genoemd (niet te verwarren met vrijwillige prostitutie, hoewel dit kan uitdraaien op gedwongen prostitutie).
Slavenjacht verwijst naar het tot slaaf maken van krijgsgevangenen en burgers van overwonnen volkeren voor eigen gebruik of verkoop.
Naar gelang de omstandigheden en cultuurhistorische context kon/kan slavernij voor individuen of groepen worden beëindigd doordat hun eigenaar hen (al dan niet tegen betaling) vrijlaat (manumissie), maar ook doordat zij er succesvol aan ontsnappen, ertegen in opstand komen of ervan worden bevrijd door een derde partij, bijvoorbeeld de wetgevende macht.

Religie[bewerken]
Verschillende religies zijn ambigu over slavernij. Verscheidene passages in heilige geschriften keuren slavernij goed, moedigen ertoe aan of reguleren het bezit, de behandeling van en/of de handel in slaven, andere passages veroordelen slavernij impliciet of expliciet naar gelang de omstandigheden. Het kwam en komt voor dat aanhangers van religies zich op verschillende of zelfs dezelfde passages in hetzelfde heilige boek baseren om te pleiten voor zowel invoering, verruiming dan wel handhaving van slavernij als vermindering of afschaffing en het verbieden ervan.

Jodendom[bewerken]
De Hebreeuwse Bijbel geeft uitvoerige regels voor het behandelen van slaven. Zo is het volgens het Oude Testament verboden om Israëlieten voor altijd in slavernij te houden (Exodus 21:2), wordt de verkoop van dochters als slavinnen gereguleerd (Exodus 21:7-11) en wordt het roven van Israëlieten om hen als slaaf te verkopen met de dood bestraft (Deuteronomium 24:7). Maar ook konden slaven uit omringende volkeren worden gekocht. Deze niet-Israëlitische slaven waren dan voor altijd eigendom van de koper en konden als erfelijk bezit worden overgedragen aan het nageslacht (Leviticus 25:44-46).

Christendom[bewerken]
In het Nieuwe Testament wordt slavernij veroordeeld noch verdedigd, wel zijn er verscheidene passages waarin duidelijk wordt gemaakt dat slaven en vrijen voor God gelijk zijn. Maar gevluchte slaven werden op bepaalde plaatsen in bepaalde tijden vervloekt en geweigerd tot de Heilige Communie of het avondmaal.[5] Jezus geeft in het Nieuwe Testament verschillende parabels waarin gesproken wordt over slaven en meesters, maar keurt slavernij niet expliciet af. De meeste verzen in het Nieuwe Testament waarin de slaaf direct genoemd wordt geven aan dat deze zich moet schikken in zijn lot en gehoorzaam moet zijn aan de meester (Lucas 12:47, 1 Timoteüs 6:1, Titus 2:9-10, Efeziers 6:5, 1 Petrus 2:18-19).

In bepaalde perioden meende men wel in het Oude Testament een rechtvaardiging voor het nemen en houden van slaven te zien. Zo dacht men bijvoorbeeld dat de vervloeking van Cham betekende dat de zwarte Afrikaanse bevolking voor de slavernij bestemd was.

Vanaf de 15e eeuw waren er verscheidene pausen die slavernij veroordeelden, maar paus Nicolaas V keurde het maken van slaven onder 'heidenen en ongelovigen' juist goed. De ontwikkelingen rond de slavernij in bijvoorbeeld Amerika liet ook verschillende invalshoeken zien: gevestigde kerken met wereldlijke invloed verdedigden de slavernij, maar er waren ook christenen onder de felste tegenstanders van slavernij. Zie verder onder Westerse slavernij.

Islam[bewerken]
In het verleden hebben de voornaamste islamitische rechtsscholen traditiegetrouw hun fiat gegeven aan de slavernij.[6] De islamitische profeet Mohammed en vele van zijn metgezellen kochten, verkochten, bevrijdden en maakten slaven.

In soera De Stad worden moslims aangemoedigd slaven te bevrijden en kan het vrijlaten van een slaaf als boetedoening dienen.

In islamitische wetgeving komt het onderwerp slavernij ruim aan bod.[6] De Koran (het heilige boek) en de Hadith (de overgeleverde uitspraken van Mohammed) zien slavernij als een buitengewone toestand waarin men onder bepaalde omstandigheden kan belanden.[7] Alleen kinderen van slaven of niet-islamitische krijgsgevangen konden slaven worden, nooit een als vrij man geboren moslim.[8] Ze beschouwen de vrijlating van een slaaf ook als een van de daden waarmee zonden kunnen worden uitgewist.[9] Volgens de sharia worden slaven beschouwd als mensen, die op grond van die staat bepaalde rechten hebben. Bovendien is een moslimslaaf wat religieuze zaken betreft gelijk aan een vrije moslim en staat boven een vrije niet-moslim.[10]

Tussen 1512 en 1693 werden blanke slaven en slavinnen vaak naar het Caribisch gebied gebracht, eerst door de Spanjaarden, later ook door anderen. Tussen 1654 en 1685 vertrokken ongeveer 10.000 indentured servants, contractueel verplichte arbeiders, uit Bristol naar West-Indië en Virginia. Sommigen kwamen vrijwillig, anderen waren ontvoerd in de straten van Londen en Bristol. Later werden criminelen als gedwongen arbeider uit Engeland naar West-Indië gebracht. Franse koloniën kenden zogenaamde engagés. De Staten van Holland besloten in 1684 om misdadigers uit de provincie Holland naar De West (Suriname) te zenden in plaats van ze in tuchthuizen op te sluiten.

Sub-Saharisch Afrika[bewerken]

De routes waarlangs slaven werden getransporteerd.
In Afrika bestaat slavernij en slavenhandel al duizenden jaren, tot op de dag van vandaag. In het rijk Senegambia was een derde van de bevolking slaaf tussen 1300 en 1900. Afrikaanse volkeren zoals de Ashanti in Ghana en de Yoruba in Nigeria waren economisch afhankelijk van slavenhandel. De Imbangala van Angola en de Nyamwezi van Tanzania dienden als makelaars of voerden oorlog met andere volkeren om slaven buit te maken voor Europeanen. Piet Emmer beschrijft in zijn boek De Nederlandse Slavenhandel 1500-1850 hoe in oorlogen tussen Afrikaanse volkeren veel krijgsgevangenen werden gemaakt, die als ze niet vermoord werden als slaven werden gebruikt of verkocht.

Somalische slavenhandel[bewerken]
De Bantoe (ook wel Gosha, Jareer en Mushunguli genoemd) zijn een etnische minderheidsgroep in Somalië.[22] De Somalische Bantoe zijn de afstammelingen van mensen uit hedendaags Tanzania, Malawi en Mozambique, die als slaaf werden verkocht als onderdeel van de recente Arabische slavenhandel.[22] Het aantal Bantoe inwoners in Somalië voordat de burgeroorlog uitbrak was ongeveer 80.000 (1970 schatting). De meeste wonen tussen de rivieren Jubba en Shebelle in het zuiden van Somalië. Echter, recente schattingen noemen een groter aantal, tot 900.000.[23] In tegenstelling tot de Somaliërs, die voor het grootste deel stedelingen en nomadische herders zijn, zijn de Bantoe hoofdzakelijk sedentaire boeren. Bantoe zijn ook fysiek, etnisch en cultureel gepolariseerd van Somaliërs, en zijn gemarginaliseerd sinds hun komst in Somalië.[22][24] De Bantoe slaven (die jareer genoemd werden door hun Somalische meesters) werden gekocht in de slavenmarkt om werk op plantages te verrichten.[25][26] Bovendien werd in de Somalische sociale mores sterk neergekeken op elke vorm van seksueel contact met Bantoe-slaven.[26] Vrijheid voor deze plantageslaven was alleen mogelijk door te ontsnappen of door zich te bekeren tot de Islam.


Een Bantoe slaaf in Mogadishu,Somalië (1882–1883).
Naast de Bantoe plantageslaven werden er ook Oromo gevangengenomen tijdens oorlogen met, en aanvallen op, Oromo-nederzettingen.[27][28] Maar er waren verschillen in termen van de vangst en behandeling van Oromo-slaven ten opzichte van de Bantoe plantageslaven. Op individuele basis werden de Oromo-slaven door hun Somalische meesters niet gezien als jareer.[27] De gevangengenomen Oromo waren ook meestal jonge kinderen en vrouwen en deze werden opgenomen in de families van hun ontvoerders; de mannen werden meestal gedood tijdens de aanvallen. Oromo-jongens en meisjes werden door hun Somalische meesters gezien en behandeld als hun eigen kinderen. Gewaardeerd om hun 'schoonheid' werden ze als wettige seksuele partners goedgekeurd. Veel Oromo-vrouwen werden concubines van hun Somalische meesters, terwijl anderen huispersoneel werden. In sommige gevallen waren hele Oromo-clans geassimileerd in het Somalische clansysteem. Noch gevangen Oromo-kinderen, noch vrouwen werden gedwongen plantagewerk te verrichten, en ze werkten meestal samen met de Somalische vrouwen in huis of op het land.[28] Nadat een Oromese concubine een kind kreeg van haar Somalische echtgenoot, werden het kind en de vrouw geëmancipeerd en de Oromo-vrouw kreeg de status die een autochtoon Somaliër had.

Sub-Saharisch Afrika[bewerken]

De routes waarlangs slaven werden getransporteerd.
In Afrika bestaat slavernij en slavenhandel al duizenden jaren, tot op de dag van vandaag. In het rijk Senegambia was een derde van de bevolking slaaf tussen 1300 en 1900. Afrikaanse volkeren zoals de Ashanti in Ghana en de Yoruba in Nigeria waren economisch afhankelijk van slavenhandel. De Imbangala van Angola en de Nyamwezi van Tanzania dienden als makelaars of voerden oorlog met andere volkeren om slaven buit te maken voor Europeanen. Piet Emmer beschrijft in zijn boek De Nederlandse Slavenhandel 1500-1850 hoe in oorlogen tussen Afrikaanse volkeren veel krijgsgevangenen werden gemaakt, die als ze niet vermoord werden als slaven werden gebruikt of verkocht.

Somalische slavenhandel[bewerken]
De Bantoe (ook wel Gosha, Jareer en Mushunguli genoemd) zijn een etnische minderheidsgroep in Somalië.[22] De Somalische Bantoe zijn de afstammelingen van mensen uit hedendaags Tanzania, Malawi en Mozambique, die als slaaf werden verkocht als onderdeel van de recente Arabische slavenhandel.[22] Het aantal Bantoe inwoners in Somalië voordat de burgeroorlog uitbrak was ongeveer 80.000 (1970 schatting). De meeste wonen tussen de rivieren Jubba en Shebelle in het zuiden van Somalië. Echter, recente schattingen noemen een groter aantal, tot 900.000.[23] In tegenstelling tot de Somaliërs, die voor het grootste deel stedelingen en nomadische herders zijn, zijn de Bantoe hoofdzakelijk sedentaire boeren. Bantoe zijn ook fysiek, etnisch en cultureel gepolariseerd van Somaliërs, en zijn gemarginaliseerd sinds hun komst in Somalië.[22][24] De Bantoe slaven (die jareer genoemd werden door hun Somalische meesters) werden gekocht in de slavenmarkt om werk op plantages te verrichten.[25][26] Bovendien werd in de Somalische sociale mores sterk neergekeken op elke vorm van seksueel contact met Bantoe-slaven.[26] Vrijheid voor deze plantageslaven was alleen mogelijk door te ontsnappen of door zich te bekeren tot de Islam.


Een Bantoe slaaf in Mogadishu,Somalië (1882–1883).
Naast de Bantoe plantageslaven werden er ook Oromo gevangengenomen tijdens oorlogen met, en aanvallen op, Oromo-nederzettingen.[27][28] Maar er waren verschillen in termen van de vangst en behandeling van Oromo-slaven ten opzichte van de Bantoe plantageslaven. Op individuele basis werden de Oromo-slaven door hun Somalische meesters niet gezien als jareer.[27] De gevangengenomen Oromo waren ook meestal jonge kinderen en vrouwen en deze werden opgenomen in de families van hun ontvoerders; de mannen werden meestal gedood tijdens de aanvallen. Oromo-jongens en meisjes werden door hun Somalische meesters gezien en behandeld als hun eigen kinderen. Gewaardeerd om hun 'schoonheid' werden ze als wettige seksuele partners goedgekeurd. Veel Oromo-vrouwen werden concubines van hun Somalische meesters, terwijl anderen huispersoneel werden. In sommige gevallen waren hele Oromo-clans geassimileerd in het Somalische clansysteem. Noch gevangen Oromo-kinderen, noch vrouwen werden gedwongen plantagewerk te verrichten, en ze werkten meestal samen met de Somalische vrouwen in huis of op het land.[28] Nadat een Oromese concubine een kind kreeg van haar Somalische echtgenoot, werden het kind en de vrouw geëmancipeerd en de Oromo-vrouw kreeg de status die een autochtoon Somaliër had.

Sub-Saharisch Afrika[bewerken]

De routes waarlangs slaven werden getransporteerd.
In Afrika bestaat slavernij en slavenhandel al duizenden jaren, tot op de dag van vandaag. In het rijk Senegambia was een derde van de bevolking slaaf tussen 1300 en 1900. Afrikaanse volkeren zoals de Ashanti in Ghana en de Yoruba in Nigeria waren economisch afhankelijk van slavenhandel. De Imbangala van Angola en de Nyamwezi van Tanzania dienden als makelaars of voerden oorlog met andere volkeren om slaven buit te maken voor Europeanen. Piet Emmer beschrijft in zijn boek De Nederlandse Slavenhandel 1500-1850 hoe in oorlogen tussen Afrikaanse volkeren veel krijgsgevangenen werden gemaakt, die als ze niet vermoord werden als slaven werden gebruikt of verkocht.

Somalische slavenhandel[bewerken]
De Bantoe (ook wel Gosha, Jareer en Mushunguli genoemd) zijn een etnische minderheidsgroep in Somalië.[22] De Somalische Bantoe zijn de afstammelingen van mensen uit hedendaags Tanzania, Malawi en Mozambique, die als slaaf werden verkocht als onderdeel van de recente Arabische slavenhandel.[22] Het aantal Bantoe inwoners in Somalië voordat de burgeroorlog uitbrak was ongeveer 80.000 (1970 schatting). De meeste wonen tussen de rivieren Jubba en Shebelle in het zuiden van Somalië. Echter, recente schattingen noemen een groter aantal, tot 900.000.[23] In tegenstelling tot de Somaliërs, die voor het grootste deel stedelingen en nomadische herders zijn, zijn de Bantoe hoofdzakelijk sedentaire boeren. Bantoe zijn ook fysiek, etnisch en cultureel gepolariseerd van Somaliërs, en zijn gemarginaliseerd sinds hun komst in Somalië.[22][24] De Bantoe slaven (die jareer genoemd werden door hun Somalische meesters) werden gekocht in de slavenmarkt om werk op plantages te verrichten.[25][26] Bovendien werd in de Somalische sociale mores sterk neergekeken op elke vorm van seksueel contact met Bantoe-slaven.[26] Vrijheid voor deze plantageslaven was alleen mogelijk door te ontsnappen of door zich te bekeren tot de Islam.

Geplaatst: 24 sep 2015, 01:35
door memeticae
Wie van de drie?

Wil de echte Zwarte Piet, dan nu opstaan?

Oude coryfeeën in een nieuwe jas.

En de uitkomst is altijd verwacht onverwacht.

Wijs de zwarte piet maar aan.

Met dit verschil

Nu, durft niemand meer op te staan.

Laat staan de zwarte piet aan te wijzen.

Zal ik het dan maar doen?

Geplaatst: 24 sep 2015, 11:55
door Blin
Het beeld dat zwarte piet de slaaf zou zijn is waarschijnlijk in het leven geroepen door een blanke traditie- en emotionele Sinterklaas die niet ziet wie hier nu eigenlijk de slaaf is.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/2QttpXAifxQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Geplaatst: 24 sep 2015, 22:03
door Blin
Ik vind mijne lekker leuker.

Grappig is dat een link plaatsen en hem tot de mijne maken. Mijn Sinterklaas is altijd weer goed voor veel cadeaus en mijn zwarte Piet kan misschien meteen even mijn schoorsteen vegen omdat jouw schimmel al rotzooi genoeg maakt op mijn dak, al mijn scheve pannen door je stomme hulpsinterklaas waarbij de hulp meestal van kwaad tot erger raakt omdat die altijd lam zijn.

Geplaatst: 25 sep 2015, 23:30
door memeticae
Om jaloers op te worden.

Geplaatst: 01 okt 2015, 01:31
door Mtheman
De rolverdeling binnen het sinterklaasfeest is typisch, De blanke oudere man de heilige sint Nicolaas en de gekleurde (donkere huidskleur, geschminkt of niet, door de schoorsteen geklommen of niet) helpers/ knechten.
Je kan zeker niet spreken van gelijkwaardigheid binnen deze relatie. Het gaat niet zo zeer om het feit dat ze geen slaaf zijn, maar wel om de rolverdeling van superioriteit van een ras t.o.v. een ander ras, wat per definitie racisme is.

Dus die elven van de Amerikaanse versie van sint Nicolaas is ook discriminerend. Maar dat terzijde.

Betekent dat dan ook dat het jaarlijks wederkerend toneelstukje niet meer in deze vorm kan en zou het vrij moeten zijn van het beeld wat het oproept van slavernij bij de etnische minderheid?

Logisch gezien en het goede willend doen wel ja. Je kan je afvragen waar het feest voor dient en helemaal in de huidige commerciële uitbuiting staat het ver van de nagedachtenis van de heilige sint Nicolaas af.

Maar ja welk traditioneel feest of dag wordt tegenwoordig niet commercieel uitgebuit? Vrij weinig, ik kan niet zo snel iets bedenken in ieder geval.

Dus als trouwe consumentenslaaf doe ik ook dit jaar weer mee, om gezellig met familie wat cadeaus uit te wisselen, het gaat mij meer om het contact dan het feest, dat is gewoon het excuus om er aan mee te doen ook de sociale druk die er mee gepaard gaat staat er niet los van. Ik maak er geen principekwestie van anderen wel en dat mogen ze ook zelf weten.

Geplaatst: 01 okt 2015, 07:50
door Mtheman
Wel wil ik nog gezegd hebben dat de hele discussies hierover voorbij gaat aan de essentie (inhoud) van het feest. De discussie vindt plaats over de vorm en niet over de inhoud. Het zijn randzaken die zeker voor kinderen waar het feest uiteindelijk voor bedoeld is niet zoveel uitmaakt.

Geplaatst: 03 okt 2015, 16:40
door thijmen111
zwarte piet = rasistisch = waar
cultuur is belangrijker dan het algemeen welzijn = onwaar/waar?
cultuur = algemeen welzijn = waar/onwaar?

delft het cultuur algemeen welzijn onderspit onder het algemeenwelzijn van rechtvaardigheid

is cultuur een luxe goed? ja
is gelijkwaardigheid een luxe goed? dit is betwijfelbaar.

Geplaatst: 03 okt 2015, 16:43
door thijmen111
maken we anderen gelukkig door met met minder te leven maar nog genoeg om door te leven?
of maken we anderen ongelukkig door te leven met meer dan dat nodig is.
ik bedoel denk nou eens na. sinterklaas blijft nog gewoon bestaan.
we hebben het hier niet over prioriteiten stellen. het is niet zo dat onze kinderen plotseling geen eten meer krijgen.

dit is een kwestie van fatsoen en verwendheid.

Geplaatst: 04 okt 2015, 10:43
door Blin
Ik zag vanmorgen een mooie docu op npdoc over een zeeuwse boer die na een levenlang boeren zijn pijp aan maarten moest geven omdat zijn zoons het bedrijf niet over wilde nemen. Ik viel een beetje laat in maar bleef hangen vanwege de prachtige sepia-achtige beelden (docu ui 1995)van stilte weidsheid en dan dat stipje boer, hij ploegde voort.

De knecht die inmiddels al 22 jaar in het dorp woonde kwam hem helpen en hij deed zijn verhaal aan de zoon/documaker terwijl vader boer naast hem op een strootje zat te bijten. De knecht ging vroeger met de boer naar school. De boer had een fiets en werd af en toe met het rijtuig naar school gebracht als het regende, dan reden ze voorbij de knecht die slechts klompen had om te lopen. Geen haar op hun hoofd die erover dacht de knecht mee te nemen.

De knecht was blij dat hij werk had, zijn vader had zelden werk. De boeren verdeelden het werk onderling, namen niet de brutaaltjes maar de gewilligen. Zelf stonden de boeren op de dijk met hun duimen in de vestzakken. Slavernij in 1950. Maar wel zelf in de hand gewerkt wegens een overvloed aan knechten, als er een tekort was geweest was hij ongetwijfeld in de watten gelegd en hadden ze om die ene knecht gevochten.

Ons sinterklaasfeest zou gemakkelijk, met een kleine aanpassing in de feestartikelenwinkel, aangepast kunnen worden in een paar sinten en slechts een zwarte die op handen gedragen wordt.

Geplaatst: 04 okt 2015, 13:50
door thijmen111
Wel apart dat hier over de inhoud van het racisme wordt gepraat.
terwijl het volgens mij helemaal niet gaat over de oorsprong of iets dergelijks maar om de gevoelens van de zwarte mensen die zich gekwetst voelen als ze een zwarte piet zien.

bovendien is het jarenlang voorliegen van je kind ook niet leuk.

Geplaatst: 04 okt 2015, 19:43
door Blin
PP,
in mijn optiek staat zwart wel voor de slaaf.
Eerst maakte ze piet zwart met een kurk die in het vuur werd gehouden, meester vuur/ geel rood - roet kurkenslaaf.
Toen gebruikten ze Erdal, schoensmeer. Schoen meester - erdal slaaf die meester moet doen glimmen.